لمینیت

بسیاری از افراد مشتاق داشتن دندان های زیبا هستند و نباید دندان های بد رنگ و بدفرم داشت تا این زیبایی بوجود آید و برخی افراد از این زیبایی محروم هستند و باید دندان هایشان ترمیم شود و این معجزه ی زیبایی با درمان لمینت ممکن بوده و باعث زیبا شدن دهان شده و در افراد اعتماد به نفس را بالا میبرد.

لمینیت (ونیر) پوسته‌های بسیار باریکی از سرامیک (پرسلن) یا مواد رزین کامپوزیت است که روی دندان قرار داده می‌شود. این موادکاملا همرنگ دندان ها هستند. این عمل با بی‌حسی موضعی بسیار جزیی یا حتی بدون بی‌حسی انجام می‌شود و انتخابی ایده‌آل برای زیبا ساختن دندان‌های پیشین محسوب می‌شود. از لامینت دندان برای پوشاندن تغییر رنگ دندان استفاده می‌شود تا دندان‌ها دوباره سفید و طرح لبخند زیبا شود.

لمینیت ها دو نوع هستند :

۱. سرامیکی ( روش غیر مستقیم )

۲. کامپوزیتی ( روش مستقیم )

 

لمینیت سرامیکی:

که به آن «پرسلن ونیر» نیز گفته میشود،شامل یک پوسته نازک سرامیکی ( چینی)  به قطر ۵-۶ میلیمتر است که دو برابر ضخامت یک پوسته تخم مرغ است وبه کمک انواع باندهای رزینی ،همان چیزی که باعث چسباندن مواد کامپوزیتی به دندان میشود، روی دندان چسبانده میشود.

 

لمینیت کامپوزیتی دندان:

روشی است که با کمک مواد رنگ دندان ( کامپوزیت ) میتوان در مطب و در یک یا نهایتا دو جلسه ( با توجه به وسعت کار) بد فرمی ها، بعضی انواع بد رنگیها ، فواصل باز بین دندانی، ترکهای دندانی ، شکستگیهای دندانی، لب پر شدن دندانها ، بهم ریختگیهای دندانی خفیف تا متوسط و ... را برطرف کرد.

کاربردهای لمینیت دندان:

۱. بستن فواصل بین دندان با استفاده از لمینت دندان

۲. اصلاح طرح لبخند با استفاده از لمینیت دندان

۳. انتخاب رنگ دلخواه

۴. مرتب كردن و بلند کردن دندان با استفاده از لمینیت دندان

 

ویژگی های لمینیت‌های سرامیکی:

 • به دست آوردن زیباترین نتیجه ممکن در دندانپزشکی زیبایی ـ شباهت فراوان به دندان طبیعی
 • لک نشدن به دلیل تخلخل نداشتن پس از لعاب دادن سرامیک
 • پیچیده‌تر بودن عمل و در نتیجه گرانتر بودن آن
 • دوام بیشتر

ویژگی های لمینیت‌های کامپوزیتی:

 • با پلاستیک یا رزین طراحی شده
 • بیشتر لک شدن آن به دلیل متخلخل بودن و جذب آب
 • ضرورت پولیش در دفعات متعدد برای طبیعی به نظر رسیدن
 • نگهدارنده‌تر بودن عمل قرار دادن کامپوزیت نسبت به لامینت سرامیکی (در این روش کاهش و تراش دندان کمتر انجام می‌شود.)

مراحل انجام لمینیت سرامیکی:

در واقع بعد از تراش مقدار معینی از مینای دندان و سپس قالبگیری از دندان تراش خورده، یک ترمیم موقت بر روی دندان قرار داده میشود و قالب تهیه شده به لابراتوار فرستاده میشود . لابراتوار با توجه به خواست دندانپزشک و بیمار و با توجه به رنگ مورد نظر ، آن را فرم میدهد. در جلسات بعدی ، لامینیت آماده شده بر روی دندان چسبانده میشود. این سمان ( چسب ) رزینی است .

مراحل انجام لمینیت کامپوزیتی:

۱. آنچه که اولویت انجام هر نوع درمان زیبایی دندانپزشکی است، داشتن یک بهداشت دهانی ایده آل است. هر نوع جرم، پلاک ویا بیماری پریو دنتال باید قبلا برطرف شود.

۲. بعضا برای نمایش دادن فرم نهایی لبخند بیمار یک مدل موقت کامپوزیتی روی دندانهای بیمار فرم داده میشود و در صورت راضی بودن او درمان انجام میپذیرد.

۳. انتخاب رنگ دندان با توجه به خواست بیمار. در این مرحله با مشورت دندانپزشک زیبایی ، رنگ مورد نظر برای دندانهای فرد انتخاب میشود. لازم به ذکر است ،اگر بیمار بخواهد رنگ دندانهای روشنتری داشته باشد ، بعضا انجام بلیچینگ ( سفید کردن دندانها) قبل از انجام ونیر دندانی توصیه میشود.

۴. ایزوله کردن دندانها و اسید زدن و شستن آنها. سپس دندانها کاملا خشک شده و با استفاده از کامپوزیتهای مخصوص انجام ونیر ،موسوم به « کامپوزیتهای زیبایی » ، دندانپزشک شروع به فرم دادن یک لبخند زیبا میشود.

۵. معمولا در یک جلسه تنظیم شده دیگر، پالیش کردن و تکمیل ونیر کامپوزیتی ، انجام میپذیرد.

۶. آنچه یک« دندانپزشک زیبایی ماهر » در نظر میگیرد پر هیز از over contour دندان و توجه به طبیعت شستشوی فیزیولوژیک لثه بعد از درمان است.

 

موارد عدم استفاده از لمینیت سرامیکی:

 • دندانهایی که تمایل به سمت لبی دارند.
 • افرادی که عادات دهانی مختلف دارند مثل دندان قروچه یا فشردن دندانها به هم و یا افرادی که سایش دندانی دارند.
 • دندانهایی که بر اثر سایش ارتفاع خود را از دست داده اند.
 • اگر ضخامت مینای دندان به اندازه کافی نباشد.
 • افرادی که بهداشت دهانی ضعیفی دارند.

 

موارد عدم استفاده از لمینیت کامپوزیتی:

 • بیماران با سایش شدید
 • افراد با عادات دهانی مثل دندان قروچه 
 • بهداشت دهانی ضعیف
 • بهم ریختگیهای دندانی شدید

 

تفاوت های لمینیت سرامیکی و لمینیت کامپوزیتی:

 • بعد از فرم دادن کامپوزیت ، میتوان اصلاحات مورد نظر بیمار را با توجه به نظر شخص او انجام داد اما در سرامیک امکان تغییرات کمتر است.
 • حداقل تراش دندان و یا حتی در بسیاری ازموارد عدم تراش دندان از برتری های لمینیت کامپوزیتی بر لمینیت سرامیکی دندان است.
 • قیمت لامینت کامپوزیتی معمولا مناسبتر از لمینیت سرامیکی است.
 • ثبات رنگ و شباهت بیشتر به دندان های اصلی در لمینیت های سرامیکی بیشتر است.

 

پس در مجموع:

لمینیت سرامیکی: ثبات رنگ بیشتر، مقاومت بیشتر، تراش خوردن دندان، عدم امکان تغییرات، قیمت بالاتر

لمینیت کامپوزیتی: ثبات رنگ کمتر، مقاومت کمتر، تراش خیلی کم دندان، امکان ایجاد تغییرات، قیمت مناسب تر

 

طول عمر دندان لمینت شده:
لمینت که به درستی نصب شود و طراحی دقیقی داشته باشد هیچوقت از دندان جدا نمی شود ولی اگر به درستی نصب و طراحی نشود احتمال جداشدنش وجود دارد.
اگر محیط دهان با تغییرات گرما و سرما روبرو شود باعث جداشدن لمینت شده و باید کارهای مراقبتی لازم را انجام داد تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری گردد.

از گاز زدن و جویدن ته دیگ ها و میوه های سفت باید خودداری کرد و مراقبت های لازم آن انجام گیرد تا عمر لمینت دندان افزایش پیدا کند.
دندانی که روی آن ترمیم لمینت انجام شده به همان اندازه پوسیده میشود که دندان طبیعی میپوسد و به همان اندازه که به دندان طبیعی اهمیت بهداشتی داده میشود باید به دندان درمان شده نیز داد تا سالم بماند.

لمینت به عنوان پوششی است که فقط روی دندان را در بر گرفته و اگر بهداشت دهان رعایت نشود باعث ایجاد پلاک میکروبی در آن شده و پوسیده شود و باید آن را از پشت ترمیم کرد .
در برخی افراد پوسیدگی دندان های جلویی قبلا اتفاق افتاده است و اگر روی دندان های جلویی لمینت انجام شودباعث کم کردن میزان پوسیدگی دندان شده و با استفاده از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از پوسیدگی های دندان پیشگیری کرد.

بعد از اینکه درمان انجام شد فرد باید مراقبت های دهانی لازم را به عمل آورده و با رعایت کردن بهداشت دندان ها از آسیب رسیدن به آن پیشگیری گردد.
اگر نیاز به جرم گیری دندان پیدا شد باید به دندانپزشک خود اطلاع داد که دندانش لیمنت است و اگر جرم گیری را با استفاده از دستگاه انجام می دهد باید احتیاط کامل را انجام دهد .
استفاده کردن بی رویه از دهان شویه ها که حاوی فلوراید ها هستند میتواند روی لمینت ها تاثیر گذاشته و قبل از استفاده از دهانشویه به متخصص دندانپزشکی خود اطلاع داده تا بر اساس تجویز دکتر استفاده شود.