ایمپلنت

ایمپلنت:

دندان طبیعی دارای تاج و ریشه است. بخش قابل مشاهده دندان در دهان را تاج و قسمت موجود در استخوان، که ثبات دندان را در دهان تامین می کند، ریشه می نامند.

از دست دادن دندان علاوه بر تاثیر منفی بر زیبایی و عملکرد، به علت عدم پشتیبانی ریشه باعث تحلیل استخوان نیز می شود.

در حال حاضر پیشرفته ترین و طبیعی ترین روش جایگزینی دندان، ایمپلنت می باشد

همچنین نزدیکترین جایگزین دندان طبیعی از نظر زیبایی، عملکرد و بهداشت، ایمپلنت دندانی می باشد.

جنس ایمپلنت دندانی از تیتانیوم می باشد. ماده تیتانیوم دارای سازگاری بالا و کاملا مناسب یکپارچگی با استخوان است و به راحتی جایگزین ریشه دندان می گردد. سپس تاجی که قبلا در لابراتوار ساخته شده است، توسط متخصصین بر روی ایمپلنت گذاشته می شود.

افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند و یا حتی کل دندان های خود را از دست داده اند با استفاده از کاشت ایمپلنت می توانند زیبایی طرح لبخند و توانایی جویدن طبیعی خود را بازیابند. سن کاشت دندان در خانم ها پس از ۱۶ سالگی و در آقایان بعد از ۱۸ سالگی می باشد.

بعد از تشخیص و طرح درمان دقیق، ایمپلنت ها داخل استخوان فک بالا یا پایین و با حداقل تهاجم و تحت بی حسی موضعی جایگذاری می شوند. بعد از جراحی، عموما یک دوره ترمیم سه تا شش ماهه طی می شود که در طول این دوره با رشد و تقویت استخوان در اطراف ایمپلنت، ثبات مطلوب آن میسر می گردد. پس از اتمام دوره ی ترمیم، روکش نهایی دندان روی پایه ایمپلنت پیچ شده و یا چسبانده می شود. در برخی موارد ثبات اولیه ایمپلنت به حدب قابل قبول است که می توان بلافاصله پس از جراحی روکش موقت دندان را روی ایمپلنت قرار داد.

دقت در بهداشت و معاینه های منظم توسط متخصصین، موفقیت طولانی مدت ایمپلنت را تضمین می کند.

بیماران مبتلا به اختلالات روانی، لوسمی (سرطان خون)، هموفیلی، بیمارانی که تحت رادیوتراپی قرار گرفته اند و همچنین مبتلایان به بیماری های مزمن ضعیف کننده سیستم ایمنی بدن نمی توانند از ایمپلنت استفاده کنند.

مزایای ایمپلنت دندانی:

با توجه به اینکه ایمپلنت دندان با جراحی داخل استخوان فک قرار می گیرد، این درمان طبیعی تر از زمانی است که از دندان های مصنوعی استفاده می شود. همچنین فرم صورت دچار دستخوش تغییرات ناشی از دست دادن دندان نمی شود.

بیمار نیازی به نگرانی درباره چسبندگی دندان مصنوعی یا لغزش آن در دهان، صدای کلیک یا افتادن این دندان ها در زمان صحبت کردن نخواهد داشت.

با استفاده از ایمپلنت دندانی، بیمار بهتر می توانید غذای خود را بجود. این موضوع در حالی است که جویدن غذا با دندان های مصنوعی عادی و بطور خاص دندان های مصنوعی که به نحو مناسب در دهان قرار نمی گیرند، دشوار است.

با استفاده از ایمپلنت دندانی، دندان هاي مجاور تراشيده نمي شوند و دچار پوسيدگي هاي بعدي نخواهند شد.

به خاطر اینکه ایملپنت ها بسیار شبیه دندان های طبیعی است، بیمار تفاوت کمتری نسبت به دندان های طبیعی احساس می کند. به این ترتیب به خاطر اینکه بیمار نگران مشکلات دندان مصنوعی یا توجه سایر افراد به دندان های از بین رفته خود نیست، اعتماد به نفس بیمار افزایش خواهد یافت. دندان های مصنوعی عادی همچنین می توانند بر وضعیت صحبت کردن شما تاثیر داشته باشد و اعتماد به نفس بیمار را در زمان صحبت کردن کاهش دهد.

ایمپلنت دچار پوسیدگی نمی شود و  به طور معمول عمر ایمپلنت از سایر درمانهای جایگزین بسیار طولانی تر است و در صورت رعایت کامل بهداشت دهان و دندان، ایمپلنت دندانی دائم خواهد بود.

 

روش های درمان با ایمپلنت:

ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندانهای از دست رفته از یک دندان تا کلیه دندانها و بصورت ثابت و متحرک قابل استفاده می باشد.بطور کلی می توان گفت دندانهای از دست رفته به سه روش قابل جایگزینی می باشد:

۱) پروتز ثابت که دندان های از دست رفته را جایگزین می کند و از بافت ها و دندان های باقی مانده نیز می تواند گیر لازم را بگیرد

 

۲) بریج یا پل که برای جایگزینی یک یا چند دندان در شرایطی که در هردو طرف ناحیه بی دندانی ,دندان پایه وجود داشته باشد قابل استفاده می باشد در این شرایط دندانهای پایه مجاور ناحیه بی دندانی تراش می خورد و پروتز ساخته شده با استفاده از چیپ مخصوص روی دندان ها چسبانده می شود.

۳) پروتز متکی بر ایمپلنت که برای جایگزینی یک دندان تا کلیه دندانها قابل استفاده می باشد در مواردی که یک یا چند دندان را جایگزین می کنیم پروتز به صورت ثابت خواهد بود و اگر کلیه دندانها از دست رفته باشد می توانیم پروتز ثابت یا متحرک مانند دندان مصنوعی کامل (دست دندان) با تکیه گاه ایمپلنت داشته باشیم.

 

در نوع سوم دو روش برای ایجاد گیر توسّط ایمپلنت برای دندان مصنوعی وجود دارد : بال اتچمنت و بار اتچمنت.

 انجام جراحی جهت دو روش یکسان است آنچه تفاوت می کند نحوه سوار شدن دست دندان رو ایمپلنت هاست، برای هر دو روش حداقل تعداد ایمپلنت های مورد نیاز ۲ عدد می باشد.

:Ball Attachment
هر کدام از ایمپلنت های کاشته شده در فک توسّط قطعهای دیگر که روی ایمپلنت بسته میشود به پروتز (دست دندان) اتصال مییابد در اغلب موارد این قطعه رابط به شکل گوی میباشد و اصطلاحاً مانند دگمه های زیرورو به حالت نرینگی در مادگی که در پروتز کار گذاشته شده قرار میگیرد و با ایجاد یک صدای کلیک باعث اتصال و ثابت پروتز به ایمپلنت می شود. البته این حالت نر و مادگی میتواند برعکس هم باشد یعنی قسمت نرینگی در پروتز و قسمت مادگی در ایمپلنت قرار گیرد.

:Bar Attachment
یک میله فلزی باریک (بار) متصل کننده ایمپلنتهای قرار داده شده در فک میباشد. دست دندان توسّط کلیپسی که در آن تعبیه شده به قسمت بار یا همان میله فلزی اتصال مییابد.

 

 

مزایای استفاده از ایمپلنت دندانی نسبت به سایر روش های درمان دندان از دست رفته:

ایمپلنت‌های دندانی راه‌حل قطعی دندان‌های ازدست‌رفته است.بااینکه روش‌های دیگری هم برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته وجود دارد،ایمپلنت‌های دندانی مزایای زیادی را نسبت به آن‌ها دارند اگر چه نباید از عوارض ایمپلنت نیز غافل بود. ایمپلنت دندان از تحلیل استخوان در ناحیه دندان‌های کشیده شده جلوگیری می‌کند و می‌تواند در تمام طول عمر باقی بماند و همانند دندان‌های طبیعی فشار را به‌طور مستقیم به استخوان منتقل می‌کنید.ایمپلنت دندان باعث سایش اضافی بر روی دندان‌های مجاور نمی‌شود.همچنین در برخی بیماران بهبود در سلامت عمومی دهانشان دیده‌شده و می‌توانید غذاهای سخت مانند آجیل و میوه‌ها را بخورند.

روش درمان

تک دندان مصنوعی متحرک

دندان مصنوعی

بریج

ایمپلنت

طول عمر

۱ تا ۳ سال

۵ تا ۷ سال

۷ تا ۱۰ سال

تمام عمر

سالم ماندن دندان های کناری

بله

بله

خیر

بله

انتقال نیرو به:

دندان های کناری

دندان های کناری و لثه

دندان های کناری

استخوان

جلوگیری از تحلیل استخوان و حفظ ظاهر صورت

خیر

خیر

خیر

بله

نیاز به تنظیمات دوره ای

بله

بله

بله

بله

تسریع در از دست دادن دندان های مجاور

بله

بله

بله

خیر